WM.065/ Zj. 2/2010/V
Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Premierze
Przekazuję na Pana ręce, uchwalony przez Okręgowy Zjazd Lekarzy Weterynarii Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej obradujący w Olsztynie w dniu 21 marca 2010 roku, apel dotyczący projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie organizacji terenowych organów administracji rządowej.
WM.065/ Zj. 2/2010/V
Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Premierze
Przekazuję na Pana ręce, uchwalony przez Okręgowy Zjazd Lekarzy Weterynarii Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej obradujący w Olsztynie w dniu 21 marca 2010 roku, apel dotyczący projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie organizacji terenowych organów administracji rządowej.
Jednocześnie zwracam się do Pana z prośba o uwzględnienie uwag do powyższego projektu ustawy sformułowanych przez lekarzy weterynarii, a więc ludzi znających, jak nikt, pracę Inspekcji Weterynaryjnej i w związku z tym umiejących przewidzieć zagrożenia dla jej sprawnego działania wynikające ze zmian wprowadzanych w projekcie powyższej ustawy.
Proszę też o pochylenie się nad proponowanym w powyższym apelu umiejscowieniem Inspekcji Weterynaryjnej w centralnych organach administracji publicznej, które dałoby jej pełną niezależność w działaniu na rzecz zdrowia publicznego.
Z wyrazami szacunku i poważania
Do wiadomości :
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
- Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
- Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Przewodniczący Klubów Poselskich – wszyscy,
- Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna
Sprawozdawczy Zjazd Lekarzy Weterynarii Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej działając zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 21 grudnia 1990r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (tekst jednolity Dz.U. z dnia 30 maja 2009r. nr 93, poz. 767) po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji terenowych organów administracji rządowej, mając na uwadze weterynaryjną ochronę zdrowia publicznego i sprawne funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 5 marca 2010 roku oraz stanowiskiem Zjazdu Śląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 13 marca 2010 roku podjętymi w tej sprawie i zwraca się z apelem do Prezesa Rady Ministrów o zaniechanie wprowadzania pochopnych i niepotrzebnych zmian usytuowania obsługi gospodarczo – finansowej wojewódzkich lekarzy weterynarii w imię pozornych oszczędności budżetowych.
Podporządkowanie urzędom wojewódzkim całości obsługi gospodarczo – finansowej kilkunastu inspekcji – w tym Inspekcji Weterynaryjnej i wojewódzkiego lekarza weterynarii przy jednoczesnej redukcji części zatrudnionych tam w chwili obecnej osób skutkować będzie:
- nakładaniem i krzyżowaniem się kompetencji w zakresie wydawania poleceń dotyczących wydatkowania środków na działanie Inspekcji Weterynaryjnej w całym województwie;
- konfliktami dotyczącymi kolejności obsługi, wagi spraw i ważności zadań;.
- koniecznością wypłat środków finansowych osobom zwalnianym z pracy;
- zwiększeniem zatrudnienia w urzędach wojewódzkich w celu zapewnienia właściwej jakości merytorycznej obsługi wojewódzkiego lekarza weterynarii i pozostałych inspekcji;
- koniecznością wydatkowania środków budżetowych na usługi zewnętrzne dotyczące między innymi utrzymania obiektów i ich bieżącego funkcjonowania;
- paraliżem komunikacyjnym pomiędzy jednostkami inspekcji i zaburzeniem decyzyjności wojewódzkich i powiatowych lekarzy weterynarii;
- powstawaniem biurokratycznych przeszkód na styku konieczności laboratoryjnego diagnozowania groźnych dla ludzi i zwierząt jednostek chorobowych, a koniecznością finansowania drogich odczynników i sprzętu diagnostycznego;
- koniecznością istotnego zwiększenia budżetów powiatowych inspektoratów weterynarii ze względu na obciążenie ich częścią zadań wykonywanych w chwili obecnej przez wojewódzkie inspektoraty weterynarii;
- zamieszaniem w zakresie podpisanych umów i wdrażania w życie międzynarodowych przepisów dotyczących wymiany towarowej w zakresie dotyczącym produktów pochodzenia zwierzęcego, jak również pociągnie za sobą chaos kompetencyjny i brak wiarygodności polskiej żywności na rynkach międzynarodowych.
Sprawozdawczy Zjazd Lekarzy Weterynarii Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej apeluje do Prezesa Rady Ministrów o wszczęcie pilnych działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego poprzez pełną pionizację Inspekcji Weterynaryjnej i umiejscowienie jej w strukturach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji lub bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów, a tym samym zapewnienie pełnej niezależności jej działania.
Uzasadnienie:
- Inspekcja Weterynaryjna, ze względu na jej ustawowe zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zdrowia publicznego poprzez nadzór nad produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego, powinna być umiejscowiona w strukturach administracji publicznej w sposób gwarantujący jej pełną niezależność (dotychczasowe umiejscowienie jej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powoduje oczywisty konflikt interesów i ogranicza możliwości realizacji przez nią jej ustawowych zadań)
- Proponowane rozwiązanie zapewnia efektywne i oszczędne wykorzystywanie środków budżetowych przy zachowaniu pełnej możliwości szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
- Proponowane rozwiązanie jest gwarantem działania Inspekcji Weterynaryjnej w rzeczywistym interesie konsumenta i właściwej weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego – niezależnej od wpływów i oddziaływania podmiotów przez nią nadzorowanych.
Do wiadomości:
- Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
- Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
- Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Przewodniczący Klubów Poselskich – wszyscy
- Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna
Przewodniczący Zjazdu – prof. dr hab. Andrzej Koncicki
Z-ca Przewodniczącego Zjazdu – dr hab. Tadeusz Bakuła
Sekretarz Zjazdu – lek. wet. Jarosław Kuczyński