Warmińsko-Mazurska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Olsztynie

10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 9 I * tel. 89-5240188 * fax tel. 89-5240188 * e-mail: izbaolwet@izbaolwet.pl

PASZPORTY – KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

Prezesa Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

z dnia 5 stycznia 2017 r.

w sprawie  nieprawidłowości i ważnych zmian  dotyczących zasad wydawania

paszportów dla zwierząt towarzyszących

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwróciła uwagę na nieprawidłowości stwierdzone w zakresie wydawania paszportów dla zwierząt towarzyszących  przez upoważnionych lekarzy weterynarii. Przekazuję je Państwu wraz z innymi istotnymi informacjami i apelem o:

  • bieżące śledzenie i bezwzględne przestrzeganie przepisów z zakresu wydawania paszportów , w szczególności „ Dobrej praktyki wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących przez uprawnionych lekarzy weterynarii” (wprowadzonej uchwałą nr 85/2016/VI KRLW z dn. 14.06.2016 r.),
  • wyeliminowanie nieprawidłowości w zakresie wystawiania paszportów ,w tym wskazanych przez KILW i wymienionych poniżej.
  • zastosowanie wskazanych przez KILW zaleceń i ustaleń , wymienionych w dalszej części komunikatu .
  1. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przypomina i nakazuje terminowe tj. w ciągu 3 dni wpisywanie do systemu informatycznego wystawionych paszportów przez lekarzy upoważnionych do ich wystawiania dla zwierząt – stosownie do pkt. 19 Dobrej praktyki wystawiania paszportów …..  W związku z tym w programie Wetsystems  z dniem 16 stycznia 2017 r. zostanie wprowadzona modyfikacja , która uniemożliwi po upływie 3 dni od daty wystawienia paszportu jego wpisanie do systemu przez wystawiającego paszport lekarza weterynarii ( 01.2017 r.  jest ostatnim dniem, w którym upoważnieni lekarze weterynarii będą mogli samodzielnie uzupełnić  wpisy sprzed ponad 3 dni) .Wpisanie danych po tym terminie będzie możliwe jedynie przez pracowników biura okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wprowadzaniu przez nich korekt do wpisanych paszportów ( na podstawie przesłanego skanu lub zdjęcia paszportu z wypisanymi danymi , lub też pisemnego oświadczenia lekarza , że dane które podaje do wpisania w systemie są identyczne z tymi zawartymi w przedmiotowym paszporcie – czyli tak  jak to wskazano w pkt. 2 komunikatu ).Jednakże zaistnienie takiej sytuacji będzie sygnałem dla Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, że  lekarz weterynarii upoważniony do wydawania paszportów nie przestrzega obowiązujących przepisów , a powtórzenie się takiej sytuacji będzie podstawą do wszczęcia wobec tego lekarza weterynarii postępowania w przedmiocie pozbawienia uprawnień do wydawania paszportów  w związku z rażącym naruszeniem przepisów ( na podstawie art. 24 d ust. 7  pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ) , a nawet pociągnięcia lekarza weterynarii do  odpowiedzialności zawodowej .
  1. Zgodnie z pkt 8 Części II „ Postanowienia szczególne” Dobrej praktyki wystawiania paszportów …. biuro danej okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej dokonuje – na wniosek lekarza upoważnionego do wydawania paszportów – korekt wpisu po uprzednim uprawdopodobnieniu przez lekarza weterynarii popełnienia pomyłki ( w rejestrze, a nie w paszporcie )  . Jako „uprawdopodobnienie” należy rozumieć przesłanie przez lekarza wnioskującego o dokonanie korekty skanu lub zdjęcia strony paszportu, na której znajdują się korygowane informacje lub złożenie przez tego lekarza pisemnego oświadczenia, że dane które podaje do wpisania w system są identyczne z tymi zawartymi w przedmiotowym paszporcie  . Wprowadzona korekta musi być zgodna z oryginałem paszportu . Dotyczy to wszystkich korekt w systemie , a w szczególności  przypadków , gdy wprowadzane do systemu zmiany nie mają charakteru „ literówki” , a w sposób znaczący zmieniają treść dokumentu urzędowego jakim jest paszport dla zwierząt towarzyszących  : zmiana nazwiska właściciela, rasy zwierzęcia , numeru transpondera itp.
  1. Obowiązuje i musi być również przestrzegana zasada  wynikająca z & 4 i & 5 uchwały nr 55/2015/VI KRLW z dn. 29.09.2015 r. w sprawie prowadzenia rejestru wydanych paszportów dla zwierząt towarzyszących przemieszczanych w celach niehandlowych , zgodnie z którą :
  • zamówienie na druki paszportów nie może jednorazowo przekroczyć 25 sztuk,
  • realizacja zamówienia kolejnej partii druków paszportów możliwa jest w chwili wykorzystania wcześniej pobranych druków , przy czym dopuszcza się posiadanie na stanie przez zamawiającego maksymalnie 5 sztuk druków niewystawionych paszportów.
  1. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna poinformowała, że w odpowiedzi na liczne pytania i wątpliwości  ze strony lekarzy weterynarii upoważnionych do wydawania paszportów otrzymała wykładnię prawną z Głównego Inspektoratu Weterynarii na temat wieku psa, przy którym można dokonać wpisu szczepienia przeciwko wściekliźnie . Jest to wiek 12 tygodni .  W ślad za  tym w  Wetsystems dokonano modernizacji , zgodnie z którą wiek psa, przy którym można dokonać wpisu szczepienia przeciwko wściekliźnie zmieniono z 3 miesięcy na 12 tygodni .

Comments are closed.